Jak na klouby a jejich bolest? 4 rychlé tipy pro zdravé a bezbolestné klouby

Jak na klouby a jejich bolest? 4 rychlé tipy pro zdravé a bezbolestné klouby

Bolest kloubů je nepříjemná.

Bohužel ji zažívá každý z nás bez ohledu na to, jestli Vám je dvacet nebo šedesát.

Podle statistik trpí v Česku artrózou (bolestivé onemocnění kloubů) asi pětina obyvatelstva. U lidí nad sedmdesát let je to až devadesát procent.

Už dávno bolest kloubů netrápí jen starší lidi. Není problém narazit na mladé lidi s bolestmi kolen nebo ramen. Ať už je to kvůli špatnému provedení cviků v posilovně, nebo namáháním při jiném druhu sportu, bolest kloubů zastihne snad každého z nás.

V dnešním článku si uvedeme 4 zaručené a rychlé tipy, jak ochránit vaše klouby a celé pohybové ústrojí a tím předejít nepříjemným zraněním a bolestem.

1) Účinné doplňky stravy na klouby

Nejrychlejší řešení ze všech. Je nám ale jasné, co Vás napadlo jako první. "Opravdu dokáží doplňky stravy ulevit od bolesti kloubů a posloužit jako prevence proti jejich opotřebování a zranění?"

Ano dokáži, ale je důležité vybrat ty správné.

K tomu, aby byl přírodní doplněk stravy účinný a nejen placebo, musí obsahovat dostatek účinných látek ve správném množství.

A které jsou ty nejdůležitější?

Patří mez ně předvším tyto látky:

  • Chondroitin sulfát, tělu vlastní látka nejvíce zastoupená ve strukturách mezibuněčné hmoty chrupavky. Chondroitin snižuje opotřebení chrupavky a zvyšuje její pružnost.
  • Kolagen, nejlépe ve formě kolagenních peptidů (nejlépe vstřebatelná forma kolagenu) regenerujícího chrupavky kloubů a chránícího pohybový aparát.
  • MSM - celým názvem methylsulfonylmethan. Má silné protizánětlivé účinky a podporuje metabolismus a funkčnost kloubní chrupavky a je velmi vhodný při léčbě artrózy.

Kromě dalších ověřených látek na silné kosti a klouby jako je vápník, hořčík, zinek, vitamín D3, bromelin nebo hyaluronát sodný nesmíme zapomenout na vitamín C. Ten je totiž nezbytný k v tvorbě kolagenu a pomáhá správnému formování chrupavek a vaziv, což vede k jejich omlazení a redukci bolestivost kloubů.

 

2) Vývar z kostí

Jeden z nejlepších zdrojů přírodního kolagenu.

Tato bílkovina je základní stavební hmotou všech pojivových tkání a tvoří až 30 % všech proteinů v těle.

Když naše tělo stárne, klouby se začínají opotřebovávat a stávají se méně pružnými.

Proč se tak děje? Když stárneme, naše chrupavky se zmenšují (degradují) a snižuje se jejich pevnost.

Při vaření kostí se zvířecí kolagen uvolňuje do vývaru a stává se tak lehce vstřebatelným pro lidské tělo a obnovení chrupavky.

Jedna z nejcennějších částí vývaru z kostí je želatina. Ta plní funkci měkké výstelky mezi kostmi a zlepšuje tak jejich „klouzavost“ bez zbytečného tření.

Želatina poskytuje stavební blok pro vytvoření a udržení silných kostí, pomáhá odstranit negativní vlivy stárnutí kloubů a podporuje zdravou hustotu kostí.

Tato studie provedena na pensylvánské státní univerzitě prokazuje pozitivní efekt kolagenu na klouby. Po dobu 24 týdnů zde byl kolagen podáván atletům, kteří po skončení studie zaznamenali lepší pohyblivost, regeneraci, výkon, a především menší bolestivost kloubů.

3) Kurkuma

Toto žluté koření, často se vyskytující v asijské kuchyni, je obvykle přísadou více známějšího kari.

Kurkuma obsahuje účinnou složku kurkumin spojenou s protizánětlivými a antioxidačními vlastnosti.

Kurkumin je účinná látka pro úlevu od bolesti kloubů. V jedné kontrolované studii bylo 107 pacientům s osteoartritidou kolene podáváno denně buď 800 mg ibuprofenu nebo 2 gramy extraktu z kurkumy. Obě skupiny zaznamenaly snížení bolestivosti kloubů při chůzi do schodů.

4) Chilli

Chilli se často neuvádí jako vhodná látka pro boj s bolestmi kloubů, ale opak je pravdou.

Chilli obsahuje látku zvanou kapsaicin, která způsobuje jeho pálivou chuť.

A právě tato látka se používá v krémech a mastech proti bolestem kloubů. Kapsaicin krátkodobě ošálí receptory mozku zodpovědné za bolest a tím od bolesti uleví.

Kapsaicin totiž potlačuje tvorbu tzv. substance P, kterou nervy používají k přenosu signálu bolesti.

Tato studie zjistila, že 80 % lidí trpících osteoporózou nebo revmatoidní artritidou zaznamenalo snížení bolesti kloubů po aplikaci krému s kapsaicinem čtyřikrát denně po dobu 2 týdnů.

 

Zpět na BLOG
Mohlo by vás zajímat